Alumni Association Achievement Awards

Call for nominations

Do you know a fellow alumni who has made a difference? Nominate them for an Alumni Achievement Award!

The Alumni Achievement Awards recognize graduates of the U of S for excellence, leadership, and innovation in their achievements and contributions to the social, cultural, and economic well-being of society, which positively reflect on the University of Saskatchewan and the Alumni Association.

Deadline for nominations is Monday June 6, 2016

Complete the online form.

Terms of Reference

About the Awards

The Alumni Achievement Awards are presented annually to U of S graduates who advance the reputation of the University of Saskatchewan and the Alumni Association. Award recipients are chosen for their outstanding achievements and innovation; commitment to excellence; community engagement and leadership; and contributions to the social, cultural and economic well-being of society.

Alumni successes will be recognized through their exemplary contributions in fields such as:

  • Aboriginal initiatives
  • agriculture
  • the arts
  • athletics, sports and wellness
  • business and industry
  • community leadership
  • education
  • occupations or professions
  • philanthropy
  • public service
  • research
  • volunteer service

Note: The above are not categories nor an all-inclusive list. They are only suggestions to consider for nominees.

Here's what a few past recipients say about the awards:

Established in 1978, the University of Saskatchewan Alumni Association Awards honour the outstanding accomplishments of our alumni and attest to the excellence of the University of Saskatchewan educational experience.

Thank you to our sponsors
Thank you to the following event sponsors

TDIMMHome and Auto
Insurance

IA Insurance BMO
Past Recipients

2015

Daphne Arnason (BComm’77)
Mark Boots* (BE’08, BSc’08, PhD’13)
Richard (Rich) Burton (BE’68, MSc’71, PhD’75)
Delwyn (Del) Fredlund (BE’62)
Namarta Kochar* (BA’00)
Dr. Ryan Meili* (BSc’00, MD’04)
Jennifer Pereira* (BA’01, LLB’03)
Richard (Dick) Rempel (BA’58)
Al Schreiner (BE’63)
Lynne Van Luven (BA’68)
Janet Verjovsky (BA’64)
Kwok-Keung (Peter) Wong (MSc’75)

*Young alumni recipients are subject to the same criteria; however, they must be under 35 years of age and have graduated from the U of S no more than 10 years ago.”

2014

View the 2014 awards photo gallery

Leanne Bellegarde (LLB’91)
Merlis Belsher (BComm’57, LLB’63)
Shannon Dyck, (BA’09, MES’12) young alumni recipient
Fred Fulton (BSA’50, PGD’68. MCtgEd’72)
Dr. Donald Greve (BA’58, MD’60)
The Hon. Terry Lake (DVM’86)
Scott McCreath (BComm’69)
Heather Morrison, (BFA’08) young alumni recipient
Mike O’Kane (BE’92, MSc’96)
Sheila Pocha (BEd’86, PGD’97, MEd’00)
Andrew Schmitz (BSA’63, MSc’65, DLitt’99)

2013

Watch highlights of the 2013 awards reception
View the 2013 awards photo gallery

The Hon. Charles (Charlie) Mayer, P.C., BSA’64
Donald (Don) A. Mitchell, BA’69, MA’73
Dr. James Ogloff, MA’86
Prof. Emeritus Dufferin (Duff) Spafford, BA’59, MA’61

Young Alumni Achievement Award:
Dr. Farrah Mateen,
MD’05

2012

Watch videos from the 2012 awards reception
View the 2012 awards photo gallery

Austin Beggs, BA’74
Dr. Sasha Bernatsky, BSc’88
Dr. Anne Doig, MD’76
Elaine Golds, BA’64
Digvir Jayas, PhD’87
Prof. Emeritus Radhey Lal Kushwaha, PhD’67
Robert (Bob) McKercher, BA’50, LLB’52
Dr. Bruce McManus, BAPE’67, MD’77
Chancellor Emeritus Edward (Ted) Turner, D/Agric’48, honorary LLD’89
Garrett Wilson, BA’53, LLB’54

Young Alumni Achievement Awards:
Natasha Haskey, BSNutr’98, MSc’07
Karl Miller, BA’98, BComm’01

2011

B. E. (Bev) Allen, BSP’73
Tony Dagnone,
BComm’65
L. David Dubé,
BA’84
Rui Feng,
PhD’92
Edward Hudek,
BSA’40
Ken Linnen,
BE’72
Terrence Veeman,
BSA’62

In 2011, the format of the awards changed, eliminating the previous categories of awards.

Alumni Award of Achievement
1979 Mr. W. Hugh Arscott, BComm’48
1980 Dr. J. Francis Leddy, BA’30, MA’31, PhD, LLD’65
1981 Dr. Howard T. Fredeen, BSA’43, MSc(Alta), PhD (Iowa)
1982 Mr. Henry J. Fast, BSc’40
1983 Dr. Clayton O. Person, BA’49, MS’51, PhD (Alta)
1984 Dr. Jack Shaw, BA’34
1985 Mr. Norman K. Rebin, BA’59
1986 Mr. Lyman R. Hill, BEd’68, P/G Dip Ed. Admin’70, MEd’79
1987 Dr. Neil S. Crawford, BA’51, LLB’54
1988 Dr. Robert G. Robertson, LLD’59, BA (Oxford), MSc (TOR)
1989 Professor Jack L. Summers, BSP’49, MSP’52 (Iowa)
1990 Mrs. M. Lorraine Hill, BSN’60, M/Cont. Ed’79
1991 Mrs. Marian A. Younger, BA’28, BComm’53
1992 Mrs. Ann L. Schulman, BSN’65
1993 Dr. V. Elizabeth Dowdeswell, BSHEc’66, MSc (Utah), LLD’94
1996 Dr. G.W. (Scotty) Cameron, BComm’55, LLD’97
1997 Mr. F.J. Hartley Fredeen, BSA’43, MSc’51
1997 Mrs. Margaret Fredeen, BSN’47
1998 Dr. Gwenna M. Moss, BSHEc’59, MSc (WIS)’68, PhD (WIS)’70
1999 Mr. Gordon A. Wilson, BSA'48
2000 Mr. Harold H. MacKay, BA'60, LLB'63 (DAL)
2001 Mr. William Thomas (Tom) Molloy, BA'64, LLB'64
2002 Dr. Vera R. Pezer, BA'62; MA'64; PhD'77
2003 Dr. Louise Forsyth, BA'55; MA'63 (UWO); PhD'66 (UWO)
2004 Dr. Ernest (Ernie) Walker, C.M., S.O.M., BEd'71, MA'78, PhD'80 (TEX)
2005 Dr. Bryan Harvey, BSA'60, MSc'61, PhD'64 (CAF)
2006 Dr. Glen Baker, BSP'70, MSc’72, PhD’74, DSc’00 
2007 Mr. W. Brett Wilson, BE'79
2008 Dr. Russ Kisby, BAPE'63, LLD'96
2009 Dr. Malcolm Wilson, MSc'77, PhD'81
2010 Dr. Ernest Olfert, BA'65, DVM'69, MSc'76

 Alumni Honour Award
1998 Ms. Arlis McQuarrie, Dip PT'73; BPT (ALT)'77; BA'79
1999 Ms. Ruth Smillie, 1st year BFA, 1973-74
2000 Mr. William Thomas (Tom) Molloy, BA'64, LLB'64
2001 The Honorable Allen B. Sulatycky, BA'62, LLB'62
2002 Dr. Milkha Singh Aulakh, BSc'72 Guru Nanak Dev Univ (India), MSc'74 Punjab Agric Univ (India), PhD'83
2003 Dr. Sharon Butala, Bed'62; BA'63; PGD'73, LLD'00 (Regina)
2004 Dr. John Leonard (Len) Gusthart, BEd'69, BA'71, MEd'75
2005 Ms. Tania Miller, BMusEd'91
2006 Dr. William (Bill) Waiser, S.O.M., MA'76, PhD'83
2007 Mr. Don Bateman, BE'56

Alumni Excellence in Aboriginal Initiatives Award
2005 Mr. Orest Murawsky, BA'71, BEd'74, MEduc'75
2006 Ms. Marie (Sharon) LaFlamme, BEd'91, PGD'01
2007 Mr. Richard Dubé, BMUSED'94
2008 Mr. Gordon Martell, BEd'91, MEduc'98
2009 Mr. Cort Dogniez, BEd'79, PGD'92
2010 Dr. Cecil King, BEd'73, MEduc'75

Alumni Humanitarian Award
1998 Ms. Grace Davis Pine, BSc '30, Med. Cert. '31
1999 Mr. Gordon A. Wilson, BSA'48
2000 Mr. Ivan D. Yaholnitsky, BA'79, MA'86
2001 Mr. Douglas C. Hodson, Bcomm'81, LLB'84
2002 Mr. Norman Rebin, BA'59 Mrs. Delva Rebin, BA'58
2003 Mr. Peter Zakreski, BA'61
2004 Mr. David Rodney, BA'87, BEd'88
2005 Ms. Eileen Skinnider, LLB’87, Dr. Marie Skinnider, MD’87, & Ms. Kathleen Skinnider, BSN’91
2006 Dr. Ann McCaig, C.M.; A.O.E, BEd’61, LLD'01
2007 Ms. Sylvia Cholodnuik, BSHEC'85
2008 Mr. Levi Goertz, BE'04
2009 Mr. Lorne Gelowitz, S.V.M., BA'83
2010 Mr. Garth Herbert, Bcomm'91

Alumni Service Award
1998 Mr. Glenden (Glen) W. Hass, BSA’60; Ed Dip’65; BEd’66; MCEd’76
1999 Mr. Gordon A. Wilson, BSA'48
2000 FOCUS (Friends of the College of Engineering, University of Saskatchewan) - Calgary Chapter
2001 Mr. Robert E. Brack, BSA'52, MSc'61 (WIS)
2002 Ms. Patricia (Pat) F. Currie, BA'59; MA'62
2003 Dr. Donald Stefiuk, BSC'73; MD'77
2004 Mr. Kenneth Ready, BSP'53
2005 Ms. Catherine Gryba, BSPE’84
2006 Dr. David Keegan, BA’60 (Cum Laude), MD’64
2007 Ms. Carrie Allen, BA'00
2008 Dr.
Don Hamilton, BSc'68, DVM'70, PHD'74
2009 Ms. Susan Milburn, Bcomm'78, MBA'80
2010 Ms.
Laurel Krause, BSHEc '75, BEd'77

Alumni Mentorship Award
1999 Saskatchewan Teachers' Federation
2000 Mr. Richard L. Johnson, BSN'70, BA'86
2001 Nutana Collegiate, Saskatoon
2002 Ms. Patricia (Pat) A. Thomas, BCOMM'89 (U os S), CA'80 (Sask), CACE'00 (UVic)
2003 Mr. Alan Thomarat, BA'95
2004 Mr. Jerold (Jerry) J. Peters, BA'87, BEd'88, MEd'96 (VIC)
2005 Professor Margaret Crossley, BA’82, MA’84, PhD’89
2006 Dr. Thomas Hadjistavropoulos, MA’87, PhD’91
2007 Mr. Brent Banda, MBA'01, BCOMM'97
2008 Dr. Jocelyne Martel, MD'90
2009 Ms. Betty-Ann Heggie, BEd'75
2010 Dr. William Frischke, DVM'76

Outstanding Young Alumni Award
2000 Dr. Aaron James Marshall, BSc'92, PhD'97 (TOR)
2001 Mr. Trent McConaghy, BSc'99, BE(EL)'99
2002 Mr. Christopher (Chris)D. Labrecque, BSc'99;BE(EP)'99
2003 Mr. Benjamin Voss, BE'99
2004 Ms. Garnette Weber, BSPT'96 and Mr. Daniel Weber, BSC'96
2005 Mr. Amit Gupta, BE(EE)’99, BSc’99
2006 Dr. Thomas Yu, DMD’03
2007 Mr. Andrew McCreath, BA'99
2008 Mr. Chad Hamre, BE'05
2009 Dr. Alika Lafontaine, MD'06
2010 Ms. Kelly-Anne Riess, BA'02